BAĞIŞ YAP GÖNÜLLÜ OL

iHAK’tan Uluslararası İnsan Hakları Kuruluşlarına Doğu Guta Mektubu

 

İnsan Hakları ve Adalet Hareketi iHAK 5 yıldır insanlık dışı ablukanın uygulandığı ve son üç ayda 700’den fazla sivilin hayatını kaybettiği Suriye Doğu Guta bölgesinde yaşanan felaketin son bulması için Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyine, Arap Birliği İnsan Hakları Komitesine, İslam İşbirliği Teşkilatı Bağımsız ve Daimi İnsan Hakları Komisyonuna bir mektup gönderdi.

 

26 Şubat 2018

Konu: Suriye Doğu Guta’daki insanlık dışı abluka ve Suriye rejiminin sivillere yönelik saldırıları

Son günlerde Suriye’nin başkenti Şam’ın doğusunda yer alan Doğu Guta bölgesinde 21. yüzyılın en büyük insani felaketlerinden birine tanıklık ediyoruz. Savaşın başlamasıyla birlikte Suriye ordusu tarafından kuşatılan Doğu Guta bölgesinde son 5 yıldır abluka uygulanmaktadır.

Doğu Guta’da yarısı çocuk olmak üzere 400 bin civarında sivil bulunmaktadır. 2017 yılı başında Suriye ordusunun bazı tünel ve geçiş noktalarını ele geçirmesinin ardından son beş yıldır devam eden abluka daha da ağırlaşmış ve bölgede temel tıbbi malzemelere ve gıda maddelerine erişim neredeyse imkansız hale gelmiştir.

2014 yılından bu yana 227’si açlık ve ilaçsızlıktan kaynaklanan 527 çocuk ölümü rapor edilmiştir. Halihazırda hastanelere getirilen çocukların yetersiz beslenme dolayısıyla bir deri bir kemik kaldığı rapor edilmekte ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF bölgede yüzlerce çocuğun açlık tehlikesiyle ve hayati riskle karşı karşıya olduğunu belirtmektedir.

Bölgede iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana Suriye rejimi Doğu Guta’da yüzlerce insanın ölümüne neden olan büyük çaplı katliamlar yapmıştır. Ağustos 2013’teki katliamda 1400’den fazla sivil öldürülmüş, savaşın başından bu yana 46 kez kimyasal saldırı gerçekleşmiştir. Son aylarda dünya kamuoyunun dikkati Suriye iç savaşında diğer bölgelere odaklanmışken Doğu Guta bölgesindeki katliamlarda artış gözlenmektedir. Son üç ayda yapılan saldırılarda 185’i Çocuk ve 109’u kadın olmak üzere 700’den fazla sivil hayatını kaybetmiştir.

Doğu Guta bölgesinde sivillere yönelik yapılan bu saldırılar Rusya’nın desteğiyle Suriye rejim güçleri tarafından yapılmaktadır. Nitekim bölgeden gelen kanıtlara göre kullanılan silahların ağırlıklı olarak Sovyet envanterinde olan varil, vakum, misket ve sığınak delici bombalar gibi çoğu yasaklı olan silahlar olduğu görülmektedir.

Son beş yıldır 400 bin sivilin yaşadığı Doğu Guta bölgesinde Suriye rejimi tarafından uygulanan ambargo uluslararası insancıl hukukun açık bir şekilde ihlal edildiğini göstermektedir. Ayrıca abluka altında sivillerin yoğun olarak bulunduğu bu bölgeye yönelik gerçekleştirilen saldırılar uluslararası hukukta insanlığa karşı suç ve savaş suçu olarak tanımlanmaktadır.

İnsan Hakları ve Adalet Hareketi olarak Doğu Guta’da devam eden katliamların ve insanlık dışı ablukanın bir an önce son bulması ve bugüne kadar işlenen suçların aydınlatılarak sorumluların hesap vermesi gerektiğine inanıyoruz. Bu inançla;

- Başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olmak üzere, BM İnsan Hakları Konseyine, Uluslararası Ceza Mahkemesine, İslam İşbirliği Teşkilatı Bağımsız ve Daimi İnsan Hakları Komisyonuna, Arap Birliği İnsan Hakları Komitesine Doğu Guta bölgesinde işlenen suçların ve yapılan katliamların son bulması ve çatışmasızlık ortamının sağlanması için harekete geçilmesi,

- Suriye rejiminin ablukayı sonlandırarak bölgede insani yardım koridorlarının oluşmasına izin vermesi ve sivillere yönelik saldırılara son vermesi,

- Suriye iç savaşında taraf olan üçüncü ülkelerin Doğu Guta’da yapılan katliamların ve uygulanan insanlık dışı ambargonun durdurulması için Suriye rejimine baskı yapması,

- Bölgedeki muhalif grupların sivilleri tehlikeye atacak şekilde bir çatışma içerisine girmekten kaçınması ve sivillerin seyahat hürriyetlerinin engellenmemesi için çağrıda bulunuyoruz.

Av. Cihat Gökdemir

İnsan Hakları ve Adalet Hareketi iHAK Başkanı

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

© 2017 İHAK Tüm Hakları Saklıdır.