BAĞIŞ YAP GÖNÜLLÜ OL

GAZZE BÜYÜK YÜRÜYÜŞÜNE DESTEK AÇIKLAMASI

Filistin Dayanışma Derneği’nin (FİDDER) öncülüğünde pek çok STK tarafından Gazze Büyük Yürüyüşü’ne destek amaçlı basın açıklaması düzenlendi.

27 Nisan 2018 tarihinde, Filistin Dayanışma Derneği’nin (FİDDER) öncülüğünde, Fatih Camii avlusunda gerçekleşen programda katılımcılar adına ortak bir basın açıklaması okundu.

İlgili basın açıklamasında şu hususlara değinildi:

Topraklarından sürgün edilerek mülteci konumuna düşürülen Filistinliler, adaletin tecelli edip haklı davalarında başarılı olacaklarına mutlak surette inanarak, seçkin gençlerinden kadınlarına varıncaya kadar gruplar halinde kanlarını döküp canlarını feda etme pahasına işgal altındaki topraklarına doğru yürüyüşe geçtiler.

Büyük Dönüş Yürüyüşü, Filistin halkının barışçıl göstericilere karşı vahşetin her türlüsünü kustuğu halde İnsan hakları ve demokrasi palavralarıyla dünyayı kandıran Siyonist işgalcinin gerçek yüzünü bir kez daha ortaya çıkardı.

İşgalci İsrail askerleri silahsız sivillere, çocuklara ve kadınlara gerçek mermiler yağdırmış, gazetecileri öldürmüş, göz yaşartıcı gaz bombalarıyla grupları dağıtmış, kalabalığın üzerine dronlar ile duman bombaları atmıştır.

Buradan bir kez daha vatanımız Filistin'deki halkımızla olan dayanışmamızı belirtiyor, kurtuluş ve geri dönüş umutları gerçekleşene kadar işgalcilere karşı direnişlerine desteğimizi yineliyoruz.

Meşru haklarımıza bağlılığımızı ve Filistin halkının ayrılmaz bir parçası olduğumuzu, işgali yenmek için süren haklı mücadelenin ve direniş kollarının bir sembolü olduğumuzu teyit ediyoruz.

Ayrıca Yermük kampına yönelik süren bombardımanını durdurulmasını, içeride sıkışıp kalan sivillerin ve yaralı Filistinli mültecilerin tahliyesi için güvenli insani koridorların açılmasına, tıbbi ekiplerin ve sivil savunma ekiplerinin girişine izin verilmesi için acil çağrıda bulunuyoruz.

Açıklamaya katılan STK’lardan İnsan Hakları ve Adalet Hareketi iHAK adına kısa bir konuşma yapan iHAK Yönetim Kurulu üyesi Selçuk Kar, tek amacı barışçıl gösteriler yoluyla haklarına sahip çıkmak olan savunmasız insanlara karşı İsrail’in uyguladığı muamelenin kabul edilemez olduğunu belirtirken resmi makamları İsrail ile ilişkileri durdurmaya davet etti.

Sosyal Ağlarda Paylaş

© 2017 İHAK Tüm Hakları Saklıdır.